Kastuvo svarba – pamato kasimo ir žemės paruošimo įrankis
Kastuvas – vienas pirmųjų įrankių, kuriuos turi turėti kiekvienas sodininkas. Jo pagalba atliekami žemėdirbiai darbai: lysvių atlaisvinimas, duobių kastymas sodinukams, komposto arba trąšų įterpimas. Rinkitės kastuvą su patvariu plieniniu peiliu ir ergonomiška rankena, užtikrinsiančia patogų sukirpimą net sunkioje dirvoje. Jei turite didelį sklypą, patogu turėti ir plokščiojo (plotinio) kastuvo versiją, kuri mažiau braižo velėną.
Grėblio pasirinkimas – piktžolių naikinimui ir paviršiaus lyginimui
Grėbliai naudingi skirtingoms užduotims: šakoti dirvą, rinkti lapus ar lyginti mulčą. Yra metaliniai ir plastikiniai grėbliai – metaliniai tvirtiems darbams, plastikinius patogu naudoti apatinio mulčio tolyginiam išlyginimui. Rinkitės grėblį su 12–16 dantų pločio maždaug 30–40 cm, kad vienu judesiu apimtumėte didesnį plotą.
Secatorių (sekatoriaus) privalumai – genėjimo darbams
Sodo sekatorius skirstomas į dvi pagrindines rūšis: vieni su tiesiu peiliu (idealu stiebo pjovimui) ir kiti – su priekiniu pjovimu (geriau veikia pjaunant medinius ūglius). Aukštos kokybės sekatorius turi priveržiamą spyruoklę ir saugos užraktą. Rinkitės įrankį, kuriame ašmenys yra pagaminti iš anglinio plieno, kad išvengtumėte rūdijimo ir užtikrintumėte sklandų pjovimą gyvoms šakoms ir gėlėms.
Kultivatorius – dirvos aeracijai ir piktžolių kontrolėi
Rankinis kultivatorius arba motorizuotas mini kultivatorius padės išardyti suslėgtą dirvą, atlaisvinti šaknų sistemą ir pašalinti piktžoles tarp eilių. Rankinis trijų–keturių dantų kultivatorius pakankamas darželyje, o didesnėse lysvėse galite investuoti į elektrinį arba benzininį modelį su reguliuojamu darbo gyliu.
Laistymo žarna ir purkštuvai – drėgmės tiekimas augalams
Kokybiška, atspari UV spinduliams laistymo žarna – būtina įranga. Pasirūpinkite keliais antgaliais: plačiu purškimo režimu, smulkaus rasojimo režimu ir lašelinio laistymo konverteriu. Lašelinė juosta – veiksminga priemonė daržovių lysvėms, nes drėkinimas vyksta tiesiai prie šaknų ir sumažina vandens nuostolius garuojant.
Karutis arba vežimėlis – transportavimui sode
Darbo metu reikia pernešti žemes, kompostą, mulčą arba surinktus lapus. Sodo karutis ar nedidelis vežimėlis su ratukais palengvina didelių krovinio kiekių pervežimą. Rinkitės modelį su guminiais ratukais, kad darbas nepertraukiamai vyktų grubiuose takeliuose ar šlaituose.
Sodo pirštinės – rankų apsauga nuo žaizdų ir bakterijų
Patvarios sodo pirštinės apsaugo nuo durtelių, nudilgimų ir dirvos bakterijų. Rinkitės pirštines iš odos arba sintetinio audinio su latekso danga delne – jos atsparios trinčiai ir drėgmei. Jei dirbate su chemikalais ar kompostu, papildomi nitriliniai arba vinyliniai apsauginiai pirštinės padeda išvengti alerginių reakcijų.
Gyvatvorių žirklės – formavimui ir genėjimui
Gyvatvorių žirklės (krūmų sekatorius) padeda palaikyti formalią tvarką gyvatvorėse. Ilga rankena suteikia ilgą svirtį ir mažina nugaros apkrovą, todėl galite pasiekti aukštas šakas. Ašmenys turi būti aštrūs ir atsparūs rūdijimui – nerūdijantis plienas arba apdaila su teflonu užtikrins ilgaamžiškumą.
Termometras, drėgmės jutiklis ir dirvožemio testeris
Tiksliems sodininkystės darbams verta turėti aplinkos parametrų stebėjimo priemones. Termometras matuoja oro ir dirvos temperatūrą, o drėgmės jutiklis – dirvos drėgmės lygį. Dirvožemio testeris leidžia įvertinti pH lygį ir maistinių medžiagų kiekį. Šie įrankiai padeda prižiūrėti optimalias sąlygas daigams ir subrendusiems augalams.
Priežiūros įpročiai – įrankių valymas ir saugojimas
Net geriausi sodo įrankiai greitai nusidėvi be tinkamos priežiūros. Po kiekvieno darbo nuvalykite nešvarumus, peržiūrėkite ašmenis ir patepkite sąnarius alyva. Įrankius laikykite sausoje vietoje, pakabintus betoninėje ar medinėje sodo šiltnamyje. Toks požiūris užtikrina, kad įrankiai visada bus paruošti darbui ir tarnaus daugelį sezonų.