Kodėl verta ieškoti mažai žinomų Europos miestų
Kelionės į populiarius turistinius traukos centrus dažnai reiškia dideles minias ir aukštas kainas. Mažai žinomi Europos miestai, dar vadinami „slaptais perlais“, siūlo autentišką patirtį: ramias senamiesčio gatveles, vietinių gyventojų svetingumą ir neišdildomus įspūdžius be turistinių srautų. Tokių miestų atradimas padeda pažinti šalies kultūrą ir istoriją giliau nei per standartinį gidų maršrutą.
Český Krumlov (Čekija): pasakiškas Vltavos vingis
Į UNESCO sąrašą įtrauktas Český Krumlov senamiestis prikausto savo siaurais akmenų grįstais kiemeliais ir gotikos bei baroko architektūra. Čia stūkso antras pagal dydį Čekijos pilies kompleksas, o Vltavos upės vingis suteikia miestui Romantišką atmosferą. Vasarą vykstantys Baroko festivaliai ir kasmetinis teatrų festivalis kviečia kultūros mylėtojus ilgiau užsibūti šioje pasakiškoje vietoje.
Kotoras (Juodkalnija): Viduržemio jūros tvirtovės žavesys
Paslėptas “Bokos Kotoro” įlankoje, Kotoras – viena geriausiai išsilaikiusių Viduržemio jūros linijų fortifikacijų. Siauros gatvelės tarp viduramžių namų veda prie šv. Jono tvirtovės, o laiptais į kalno viršūnę pakilus, atsiveria nepaprasta panorama. Žiemą ir pavasarį čia mažiau kruizinių laivų turistų – puikus metas lankytis be spūsčių.
Sibiu (Rumunija): transilvanijos kultūros sostinė
Rumunijos Transilvanijoje, kalvotame Sibiu regione, miestiečiai pasitinka lankytojus vokiečių gotikos namų ir stačiakampių aikščių fone. XVII–XVIII a. pastatų fasadai žvelgia į Brukenthalio muziejų, laikomą vienu seniausių Rytų Europoje. Kasmetinis tarptautinis teatro festivalis „Festivalul Internațional de Teatru“ pritraukia menininkus iš viso pasaulio, suteikdamas Sibiu unikalią kultūrinę aurą.
Pécs (Vengrija): pietų Vengrijos meno oazė
Vengrijos Pietuose plytintis Pécs žavi bizantišku stiliumi statytomis Šv. Petro ir Povilo katedromis. Po Antrojo pasaulinio karo miestas tapo svarbiu universiteto centru, o šiuolaikiniai meno muziejai ir gatvės meno festivaliai pritraukia jaunąją kartą. Verstosios šilko sinagogos ar romėnų vila suteikia Pécs įvairialypį kultūrinį veidą.
Colmar (Prancūzija): alpiškojų kanalų rojus
Šiaurės Rytų Prancūzijos Alsaco regione Colmar – tarsi iš atviruko kurti senamiestis. Spalvotos medinės paūksmintos trobelės, kavinės palei kanalus ir vietos vyno daryklos su šlakeliu rieslingo kvapo – tai nepakartojama atmosfera. Vasarą organizuojamos valtelių turai ir kasdienės vyno degustacijos leidžia pažinti vietos kultūrą patraukliai ir skaniai.
Sighișoara (Rumunija): viduramžių pilies miestas
Sighișoara, vienintelis išlikęs gyvenamas viduramžių pilies miestas Rytų Europoje, įtraukta į UNESCO sąrašą. Čia gimė Vlad III (Drakula) – vietos legendos įkvėptas personažas. Laipiojimas „Laiptelių kambarys“ vedantis į Aukštąją bokštą atlygina nuostabiu Transilvanijos vaizdu. Nedideli viešbučiai senamiesčio gatvėse suteikia autentišką nakvynės patirtį nepakartojamoje aplinkoje.
Beratas (Albanija): baltų namų miestas ant slėnio šlaitų
Senojo tūkstantmečio miestas Beratas, kur baltų namų fasadai kyšo nuo kalvos iki kalvos, neretai vadinamas „tūkstančio langų miestu“. Bizantiškos bažnyčios ir otomanų laikų pilys supa jaukius hostelius. Dėl mažo turistų srauto Beratas leidžia pasinerti į vietos gyvenimą – tradicinę muziką, amatininkų dirbtuves ir autentišką albanų virtuvę.
Marburgas (Vokietija): Hesenė gyvos istorijos laboratorija
Marburgas, Hesenės žemėse, garsėja gotikine pilimi ir Vilhelmo įsikūrimo fone – vienu seniausių Vokietijos universitetų. Siauros vingiuotos gatvės, vedančios pro viduramžių gyvenamuosius kvartalus ir baroko bažnyčias, suteikia miestui mokslinį ir jaunatvišką charakterį. Festivalis „Marburger Märchentage“ kviečia šeimas su vaikais į pasakų skaitymus senamiesčio kiemuose.
Kaip įtraukti “slaptus perlus” į savo kelionės planą
Norėdami aplankyti mažai žinomus Europos miestus, suplanuokite maršrutą suankstiniame etape: sudarykite pageidaujamų miestų sąrašą, patikrinkite viešąjį transportą ar nuomos galimybes, užsisakykite apgyvendinimą atokiau nuo miesto centro – tai dažnai pigiau ir autentiškiau. Derinkite šiuos miestus su didesniais hub’ais, tokiems kaip Viena, Budapeštas ar Dubrovnikas, ir pasinaudokite regioniniais geležinkelių pasiūlymais. Tokiu būdu jūsų kelionė taps ne tik turininga, bet ir ekonomiška, o patirtis – išskirtinė.