Pagrindiniai kelionės dokumentai keliaujant ES
Europos Sąjungoje keliaujantys ES piliečiai dažniausiai gali naudotis tik asmens tapatybės kortele (ID kortele). Tačiau ne visos narės priima ID kortelę – pavyzdžiui, Airija ir Malta dažnai reikalauja keliautojams turėti asmeninį pasą. Prieš 2025 m. kelionę patikrinkite, ar jūsų asmens tapatybės kortelė galioja bent 6 mėnesius nuo grįžimo datos. Jeigu planuojate skristi, ypač su žemo biudžeto oro linijomis, dažnai reikalaujama paso, nes oro bendrovės perveža keleivius pagal pasų duomenis.
Pasas – tarptautinis tapatybės įrodymas
Kelionės dokumentai už ES ribų beveik visuomet reikalauja galiojančio paso. 2025 m. pasas turi būti biometrinis, su microchip, ir turi galioti ne trumpiau nei 6 mėnesius po planuojamos grįžimo datos. Kai kurios šalys (pvz., Turkija, Indonezija, Marokas) gali reikalauti net 12 mėnesių galiojimo likučio. Be to, pasas turi turėti bent vieną laisvą vizos puslapį, nes dažnai antklijuojamos arba spaudžiamos informacinės lipdukų vizos.
Vizos: kada jos reikalingos ir kaip pildyti paraišką
Jei vykstate už ES ribų, pasidomėkite vizų politika anksčiau. Dauguma ES piliečių gali be vizos viešėti aplinkinėse šalyse iki 90 dienų per pusmetį (pvz., Šengeno vizų režimas). Tačiau tokios valstybės kaip JAV, Kanada, Australija ar Kinija turi griežtas vizų taisykles. 2025 m. dažnai naudojami elektroniniai leidimai keliauti (ESTA JAV, eTA Kanada, eVisitor Australija). Elektroninį leidimą gaunate internetu per kelias minutes iki poros dienų. Daugeliui Azijos šalių (pvz., Indija ar Vietnamas) – reikia pilnos vizos, kurios paraišką rekomenduojama pildyti bent mėnesį prieš išvykstant.
Kelionės draudimo pažymėjimas – būtinas saugumui užtikrinti
Kelionių dokumentai 2025 m. neapsiriboja tapatybės įrodais: beveik kiekviena aviakompanija ir kai kurie vizų centrai reikalauja sveikatos draudimo, apimančio ne mažiau kaip 30 000 EUR medicinines išlaidas. Europoje galioja Europos sveikatos draudimo kortelė (ESDK), kuri suteikia teisę gauti būtinąją medicinos pagalbą narėse. Tačiau ESDK negalioja už ES ribų, tad išvykstant į Aziją arba Pietų Ameriką būtina įsigyti papildomą kelionės draudimą.
Vairuotojo pažymėjimas ir tarptautinė vairuotojo licencija
Jei planuojate nuomotis automobilį užsienyje, ES viduje pakanka lietuviško vairuotojo pažymėjimo (B kategorija). Už ES ribų kai kurios šalys (pvz., JAV, Kanada, Japonija) reikalauja tarptautinės vairuotojo licencijos (IDP). Šią pažymą išduoda Lietuvos automobilių asociacija. Rekomenduojama ją turėti kartu su nacionaliniu pažymėjimu ir galiojančiu pasu, kad išvengtumėte nesklandumų nuomos debesyse.
Skrydžių bilietai ir viešbučių rezervacijos patvirtinimai
Daugelis šalių be grįžimo bilieto arba tolimesnės kelionės plano reikalauja patvirtintų skrydžių bilietų ir viešbučių rezervacijų. Tai įrodo migracijos pareigūnams jūsų ketinimą neperžengti leidžiamo buvimo termino. Rekomenduojama turėti spausdintas ir elektronines bilieto ir apgyvendinimo išklotines – dažnai pageidaujama parodyti QR kodus ar rezervacijos el. laiškus.
Vakcinos ir sveikatos pažymos tropinėms kelionėms
Į kelionės dokumentus tropinėms šalims įtraukiamos vakcinų pažymos – Pasaulio sveikatos organizacijos geltonoji ligos pažyma („Yellow Card“) reikalinga keliaujant į tam tikras Afrikos ir Pietų Amerikos valstybes. 2025 m. kai kurios Azijos šalys taip pat gali reikalauti skiepų nuo geltonojo drugio, hepatito A ar B. Pasidomėkite rekomenduojamomis arba privalomomis vakcinomis bent 6–8 savaitėmis prieš kelionę ir turėkite pažymas anglų kalba.
Kaip nuolat atnaujinti kelionės dokumentus
Prieš kiekvieną kelionę pasitikrinkite galiojančių dokumentų terminus ir reikalavimus: vizų politiką, vakcinų sąrašą ir draudimo aprėptį. Laikykite skaitmenines kopijas debesyje, kad bet kuriuo metu galėtumėte jas pasiekti internetu. Planuokite skrydžius ir viešbučių rezervacijas su tokiu terminu, kad turėtumėte pakankamai laiko dokumentų įsigijimui ir atnaujinimui. Tokiu būdu kelionės dokumentai 2025 m. netaps netikėtu rūpesčiu, o jūsų atostogos – sklandžiu nuotykiu tiek ES viduje, tiek už jos ribų.