Ką daryti, kai netyčia išskalbiate drabužius netinkamoje temperatūroje?

Ką daryti, kai netyčia išskalbiate drabužius netinkamoje temperatūroje?

Kaip suprasti, kad drabužiai buvo išskalbti netinkamai?

Pirmas požymis, kad drabužiai buvo išskalbti netinkamoje temperatūroje – pasikeitusi jų forma, spalva arba tekstūra. Medvilniniai ir vilnoniai drabužiai, patekę į per karštą vandenį, gali susitraukti, o sintetiniai audiniai – prarasti elastingumą ar net deformuotis. Kai kurios medžiagos tampa kietesnės ar šiurkštesnės, o spalvos gali išblukti ar net persidažyti nuo kitų skalbinių. Net jei žala iš pirmo žvilgsnio atrodo nedidelė, svarbu kuo greičiau imtis veiksmų, kad būtų išvengta nuolatinio pažeidimo.

Ką daryti, jei drabužiai susitraukė?

Jei pastebėjote, kad skalbimo metu drabužiai susitraukė, neskubėkite jų išmesti. Vienas iš būdų bandyti atstatyti dydį – švelnus tempimas kartu su drėkinimu. Pirmiausia panardinkite drabužį į kambario temperatūros vandenį, į kurį galite įlašinti šiek tiek švelnaus plaukų kondicionieriaus arba kūdikių šampūno. Tai padės atpalaiduoti pluoštus. Po 30 minučių drabužį išimkite, išgręžkite be sukimų ir švelniai ištieskite ant lygaus paviršiaus, prilaikydami kampus. Procesą kartokite keletą kartų, kol pasieksite pageidaujamą dydį.

Kaip elgtis su nusidažiusiais ar išblukusiais drabužiais?

Kai drabužiai nusidažo nuo kitų skalbinių, svarbu kuo greičiau imtis veiksmų. Kuo ilgiau dėmė įsigeria į audinį, tuo sunkiau ją pašalinti. Galite pabandyti skalbti nusidažiusius drabužius dar kartą, tik šįkart naudoti specialų spalvos neutralizatorių, kurį rasite daugumoje buitinių prekių parduotuvių. Kai kuriais atvejais padeda mirkymas acto ir vandens mišinyje (1:4 santykiu), ypač jei dėmės susidarė nuo ryškių spalvų audinių. Visada patikrinkite, ar priemonė tinkama konkrečiai medžiagai.

Kaip išsaugoti drabužių tekstūrą po netinkamo skalbimo?

Po skalbimo per aukštoje temperatūroje drabužiai dažnai praranda minkštumą ar tampa šiurkštūs. Norėdami atkurti jų tekstūrą, pabandykite naudoti skalbinių minkštiklį arba actą kaip natūralią priemonę – pusė stiklinės acto paskutiniame skalavimo cikle padeda sugrąžinti audinio minkštumą. Taip pat verta džiovinti drabužius natūraliai, vengiant tiesioginės saulės spindulių ar stipraus karščio, kuris gali dar labiau pabloginti audinio būklę.

Ar įmanoma išvengti tokios situacijos ateityje?

Kad išvengtumėte tokių nemalonių netikėtumų ateityje, svarbu visada tikrinti drabužių etikečių skalbimo instrukcijas. Jas dažnai pamirštame, nors būtent ten nurodyta optimali temperatūra ir kitos priežiūros rekomendacijos. Taip pat naudinga rūšiuoti skalbinius pagal spalvas ir audinius – medvilnė, vilna, sintetika turėtų būti skalbiamos atskirai. Investuokite į skalbimo maišelius delikatesniems audiniams, o skalbyklėje pasirinkite švelnesnį režimą, kai nesate tikri dėl konkretaus drabužio savybių.

Ką daryti, jei žala atrodo negrįžtama?

Jei drabužis vis dėlto stipriai pažeistas – susitraukęs, nusidažęs ar išsitempęs – verta apsvarstyti, ar jis gali būti panaudotas kitaip. Kartais kūrybiški sprendimai leidžia „prikelti“ net ir nebetinkamą dėvėjimui rūbą: jį galima pritaikyti namų darbams, paversti pagalvėlės užvalkalu ar rankine. Jei drabužis vis dar tinkamas dėvėti, bet netinka jums – paaukokite jį arba padovanokite tam, kam jis gali būti naudingas. Taip sumažinsite tekstilės atliekų kiekį ir padarysite naudingą darbą aplinkai.